AAU antrenörü 10 yıl önce Clippers’ın takım arkadaşlarını nasıl birbirine bağladı?

Birumut

New member
Skip Robinson, Bones Hyland’ın Marcus Morris Sr. ile ilk tanıştığı anı canlı bir netlikle hatırlıyor, çünkü bir ortaokul öğrencisinin, kendisinden 11 yaş büyük bir NBA oyuncusuna, daha merhaba demeden önce meydan okumasını görmek, kolayca unutulacak bir şey değildir.

Yaklaşık on yıl önceydi ve Hyland’ın Philadelphia merkezli Amatör Atletizm Birliği takımının koçu olan Robinson, guard’a hedeflerini sordu. Yanıt gerçekçi ve güvence vericiydi: NBA. Robinson, bunun ne kadar süreceğini anlayan birini tanıyordu: Bundan on yıl önce Robinson, Morris ve ikizi Markieff’in yer aldığı bir AAU takımına koçluk yapmıştı. Bir toplantıya aracılık etti.

“Bir turnuvaya hazırlanmak için spor salonundaydık ve ikizleri doğurttum ve Marcus şöyle dedi: ‘Şu anda en iyi çocuk kim?’ ‘Bence en fazla potansiyele sahip olanın Bones olduğunu düşünüyorum.’

“Fakat o zamanlar 115 pound ağırlığında olabilirdi, muhtemelen 5-9 civarındaydı. Marcus ‘Hangisi o?’ diye sordu.”

Morris şunları söyledi: “Arkadan çıktı ve sanki pek bir şey söylemiyormuş gibi uzun, sıska bir adamdı.”

Robinson şunları söyledi: “Marcus onunla bire bir oynamayı kabul edene kadar Bones elini sıkmazdı.”

Hyland toplantıyla ilgili olarak “Ona haber vermek istedim” dedi, “Benim elimde bazı hileler var.”

Hyland ve Robinson, HORSE atış oyununa karar verdiklerini hatırlıyorlar; bu, Hyland’ın neredeyse on yıl boyunca hiçbir zaman dağılmayan saf güveninin erken bir göstergesiydi ve bu, sonunda ikisinin Clippers takım arkadaşı olmasına yol açtı.

Hyland’ın, ailesinde bir boşluk bırakan ve sadece dört yıl sonra NBA’e ulaşmak için dizini harap eden, hayatını değiştiren bir yangına dayanmasına yardımcı olan şey kendine olan inancıydı. Bu, Clippers’ın 2022 NBA Draftı’ndan önce onun hakkında daha fazla şey öğrendikçe değer verdiği bir nitelikti. Bu, Denver’da daha büyük bir rol arayışına ve bu gerçekleşmeyince takasına yön verdi.

Hyland, Şubat ayındaki takas süresinin ardından Los Angeles’a vardığında Clippers, hem evde hem de yolda dolabını Hyland’ı neyin bu kadar iyi harekete geçirdiğini bilen kişinin yanına koydu: Morris. Şu anda 33 yaşında olan tecrübeli forvet, 22 yaşındaki Hyland ile olan ilişkisinin tam daire yapısını bir ağabeyinkine benzetti.

Robinson, “Bu benim için mutlu bir zaman çünkü nereden geldiğimizi biliyorum” dedi. “Bones’un ilk AAU turnuvası, yedek iç çamaşırı ve çoraplarla dolu bir plastik torbaya sahip olabilirdi. [Morris twins] pek de gelmedi. Şu an nerede olduklarını görmek benim için bir kazanç.

“Marcus’un yanında çok fazla zaman geçireceğini biliyorum ve bu, onun en iyi çıkarlarını düşünen birinin yanında olacağını bilerek geceleri uyuyabileceğim bir şey. Bu, nasıl veteriner olunacağını, ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini bilen bir NBA veterineri.”

Morris ve Hyland’ın tanışması Millennial ve Gen Z nesillerini kapsayan hemen bir dostluğun kıvılcımını ateşlemedi. Bağlantı bir farkındalık yarattı; Morris, Hyland’ın ilk 100 oyuncu arasına girmesini izliyordu; Hyland ise, Robinson aracılığıyla, NBA’e belirsizlik ve trajediyle giden bir yol kat etmiş bir oyuncuyla açık bir hattı olduğunu biliyordu.

Clippers guardı Bones Hyland, geçen ay Denver’a dönüşünde eski Nuggets takım arkadaşlarıyla şakalaşıyordu.

(David Zalubowski / Associated Press)

Hyland’a doğumda Nah’shon adı verildi, ancak yalnızca yakın ailesi onu “hükümet adı” olarak adlandırdığı şekilde çağırıyor. Geri kalanına göre o, sıska yapısına bir kez bakan Chicken lakaplı bir çocukluk arkadaşının -gerçekten öyle diyor- verdiği bir takma ad olan Bones’tu. Boy, aşırı bir güveni gizler. Hyland, AAU’nun Under Armour devresindeki en büyük isimleri korumak istiyordu; bunlar arasında geleceğin en iyi NBA draft seçimi olan, defans oyuncusu gibi yapılanan ve Tanrı vergisi olduğunu söylediği enerjiye güvenen Anthony Edwards da vardı. Anita Baker, Freddie Jackson ve Luther Vandross’un şarkılarını söyleyerek takım gezileri yaptı.

Sanatçılar, Hyland’ın çocukluğunun müziklerinin bir parçası; annesinin Wilmington, Del.’deki evini temizlerken müzik çalmasını dinliyor ve uyum sağlamayı öğreniyor. Ve Hyland’ın NCAA turnuva maçını izlerken yangının dumanını ilk kez 2018’de hissettiği yer burasıydı.

Yangın büyüdükçe Hyland tek çıkışının ikinci kattaki yatak odası penceresinden olduğunu fark etti. İnerken sağ dizi tuğla bir merdivene çarptı. Vücudunun geri kalanı, düşüşünü yakalamaya çalışan çevredekilerin daha fazla zarar görmesinden kurtuldu. Bir çocuk hastanesine götürüldü ve daha sonra diz kapağı tendonunda yırtık teşhisi konuldu. Bu, kayıplarının en küçüğüydü. Büyükannesi Fay ve 3 haftalık 11 aylık iki kuzeni içeride mahsur kaldı ve daha sonra aldıkları yaralardan dolayı hayatını kaybetti.

“Geceleri onun, kendi çıkarlarını gözeten birinin yanında olacağını bilerek uyuyabiliyorum. Bu, ne yapmanız gerektiğini ve ne yapmamanız gerektiğini bilen bir NBA veterineri.”
— Robinson’u eski AAU oyuncusu Bones Hyland’ı atlayıp, Clippers’ta eski NBA oyuncusu Marcus Morris Sr.’a katılıyor

Morris ikizleri, anneleri Angel ve erkek kardeşleri Blake ile birlikte yaşadıkları Kuzey Philadelphia’daki evin yandığını öğrendiklerinde lise öğrencisiydiler. Lise maçına sadece saatler kalmıştı. Yine de oynadılar ve kazandılar, ardından birkaç blok ötedeki anne tarafından büyükanne ve büyükbabalarının evine taşındılar. Ailenin 2016 Bleacher Report hikayesinde söylediği gibi, neredeyse tüm eşyaları kaybolmuşken, çocuklar bodrumda uyudular ve alan ısıtıcıları için sırayla yakındaki bir benzin istasyonundan satın alınan gazyağı kutularını eve geri getirdiler.

“Bones için sanırım ateş, özellikle de ikizler. [Marcus]Robinson, “Bu onları farklı bir alana itti; her şeyin kendilerinden alındığını gördüler ve bu konuda yapabilecekleri hiçbir şey yoktu” dedi. “Bu yüzden ligi kazanmak için çok fazla yürek ve çaba harcamak istiyorlar.”

Hyland NBA’e girdiğinde ve Denver geçen sezon Wilmington’a arabayla bir saatten daha kısa bir mesafede bulunan Philadelphia’da oynadığında, ihbardan önce ailesinin evindeki yangını söndürmeye yardım eden 40 Wilmington itfaiyecisiyle buluştu. Ona göğsünün sol tarafında “Bones” yazılı özel yapım bir ceket hediye ettiler.

Morris, “Bu konu hakkında hiç konuşmadık, sanırım bu konu çok uzaklarda kaldı” dedi. “Sadece gelecekten, onunla gurur duymaktan ve şu anda ihtiyaç duyduğu her şeyden bahsediyoruz.

Marcus Morris Sr. (en sağda), Bones Hyland'ın (soldan dördüncü) yer aldığı bir AAU ekibiyle fotoğraf için poz veriyor.

Marcus Morris Sr. (en sağda), Bones Hyland’ın (soldan dördüncü) yer aldığı bir AAU ekibiyle fotoğraf için poz veriyor.

(Skip Robinson’un izniyle)

“Doğal olarak geldiğimiz yerde… pek çok insanın yaşadığı trajediler var. Kendimiz için hiçbir zaman gerçekten üzülmedik. Sadece devam ettim.

Hyland, Morris’le olan bağlantısının “bundan daha derine gittiğini” ve ortak bir kayıp deneyimi yaşadığını söyledi.

“Bu, bizim için çok derin bir süreç,” dedi, “ama ilk tanıştığımız andan itibaren ikimizin de uyumlu olduğunu hissediyorum.”

Hyland yakın zamanda her ikisinin de Başak burcu olduğunu öğrendi. Robinson, her ikisinin de yerel pistlerde uyguladığı kondisyon çalışmalarından nefret ettiğini, hatta Hyland’ın üç millik ısınma ve ardından 100 ve 200 metrelik sprintlerden kaçınmak için banyoda saklandığını ekledi. Aralarındaki bağ Hyland’ı, genç oyuncularla pek fazla ilişki kurmadığını söyleyen Morris için bir istisna haline getirdi.

Hyland’ın 2022 NBA Draftı öncesinde Clippers için antrenman yapmasının planlanmasından önceki gece, Robinson’u aradı ve “ağabey”in Los Angeles’ta olup olmadığını sordu. Morris öyleydi ve daha sonra Hyland’ı öğle yemeğine götürdü.

Hyland, “Bu benim için gerçekten bir ağabey, gerçekten yakın bir aile gibi” dedi.

Clippers'ın forveti Marcus Morris Sr., oyunun molası sırasında basketbol topunu iki eliyle tutuyor.

Clippers forveti Marcus Morris Sr., genç oyuncuları genellikle kanatları altına almadığını ancak yaklaşık on yıl önce genç Bones Hyland ile bir istisna yaptığını söyledi.

(David Zalubowski / Associated Press)

Nuggets ve Clippers oynadığında Hyland ve Morris, maç sonrası Morris’in çocukları veya Hyland’ın sezonu hakkında sohbet ediyorlardı. Hyland ve Denver, geçen ayki son takas tarihinden önce ayrılığa doğru giderken, takım ve oyuncunun Çaylak sezonundaki rolünü nasıl değerlendirdikleri arasındaki fark genişlerken, Morris sağlam bir tahta olarak kaldı. Ocak ayında, Denver, Clippers’ı bozguna uğrattıktan sonra oyuncular, arayı kapatmak için Denver tribünlerinde Robinson’la buluştu ve potansiyel bir hamle hakkında söylentiler duyuldu, her oyuncu birlikte oynamaktan ne kadar heyecan duyacaklarını söyledi.

Nuggets genel menajeri Calvin Booth geçen ay takası açıklarken, “Geçen yıl erkekler sakatlandığı için çok oynamak zorunda kalmanız bu yıl çok fazla rol oynayacağınız anlamına gelmiyor” dedi. . “Bunun her zaman bir sürtüşme noktası olacağını düşünüyorum.”

Hyland geçen ay ESPN’e ikinci sezonunda daha iyi oynadığını hissettiğini ancak iletişim eksikliği nedeniyle organizasyon tarafından kendisine daha kötü davranıldığını söyledi. Hyland da maçın ortasında yedek kulübesinden ayrılmıştı ve bu da takımın disipline gitmesine neden olmuştu.

Hyland’ın Clippers’taki rolü Denver’dakinden daha küçük; buna tecrübeli guard Russell Westbrook da Hyland’ı geri sahadaki tıkanıklık ortasında bir kenar rotasyon adayından sadece kısa süreli gecelerde kullanılan bir skor seçeneğine itiyor. Koç Tyronn Lue, Hyland’ı “koçlarla sürekli iletişim” yoluyla meşgul tutmak için çalıştı.

Lue, “Ve sanırım Marcus da yardımcı oluyor” diye ekledi.

Morris, “Enerjiyi ve birçok erkeğin neler yaşadığını okumakta iyiyim” dedi. “Bu lig affetmez, bu yüzden dostum, zihinsel ve fiziksel olarak noktaya çok yakın olmalısın, her şeyin aynı hizada olması gerekiyor. Ve pek çok genç adamın öyle olmadığını düşünüyorum [about] yetenek, sadece uzun ömürlülük, iş boyutu ve diğer organizasyonlarda yaşadığınız diğer şeyler ve günlük şeyler. Bunun farkında olmadıklarını düşünüyorum.

“Basketbol hakkında konuşmaktan ziyade amacımı kullanmaya çalışıyorum çünkü basketbol yaşananların dörtte biri bile değil.”

Ancak bazen sadece basketboldur. İki oyuncu ve bir top. HORSE’un ilk oyununu kim kazandı?

“Hatırlamıyorum” dedi Hyland, cevabı gülümsemesinden daha azını ortaya koyuyordu.