Antrenör Tyronn Lue’nun tavsiyesi Ish Wainright’ın NBA’de kalmasına yardımcı oluyor

Birumut

New member
Bu ayki Clippers-Suns playoff serisindeki ilk tur karşılaşmalarından altı yıl önce, Tyronn Lue, Ish Wainright’a kulak kabartıyordu.

“Ty,” dedi Wainright, “beni azarladı.”

2017 yazıydı. O zamanlar Baylor’da bir basketbolcu olan Wainright, o zamanlar Cleveland Cavaliers’ın koçu olan Lue’yi arayarak Cavaliers’ın Yaz Ligi kadrosunda 1,80’lik, 250- kendisi gibi pound kanat. Lue bunu gerçekleştirmek için çalıştı.

Birkaç gün içinde Wainright, Lue’yu geri aradı.

Lue, “Ve ‘Ben futbol oynayacağım’ dedi,” diye hatırladı.

Laneti işaretleyin.

Wainright, “Deliydi,” dedi. “’Kardeşim, ne oluyor!” dedi.

Bir bebek kızı olan Wainright, NBA şansının zayıf olduğunu biliyordu, ancak Baylor’da sıkı son oynamaya davet edilmişti ve NFL’nin dikkatini çekmek denemeye değer bir kumar gibi görünüyordu. Bir yıl içinde Buffalo Bills ile çaylak bir mini kamp yapacak ve geleceğin All-Pro oyun kurucusu Josh Allen ile kısa bir süre oynayacaktı.

Yani Wainright’ın planlarını değiştirmesinin pratik bir nedeni vardı. Kendisinden 17 yaş büyük olan Lue’yi aramasının da güçlü bir nedeni vardı.

Şimdi 28 yaşında olan Wainright, The Haberler’a “O bir ağabey gibi” dedi.

Suns forveti Ish Wainright, Şubat ayındaki bir maçta Pacers’a karşı attığı golün ardından tepki gösterdi.

(Doug McSchooler / Associated Press)

Echoed Lue: “O küçük bir erkek kardeş.”

Suns’ın Salı günkü olası eleme müsabakasına 3-1 girmesiyle Phoenix ve Clippers arasındaki sezon sonrası ilk tur karşılaşması, yedi maçlık bir seridir ve yeniden bir araya gelme olarak ikiye katlanır. Suns, Chris Paul’ü eski takımına karşı korur. Russell Westbrook, eski Oklahoma City takım arkadaşı Kevin Durant’e karşı. Suns koçu Monty Williams ve Nicolas Batum, mentorluklarının Portland’da başlamasından 15 yıl sonra. Aynı zamanda 2021 konferans finalinin tekrarıdır.

Daha az bilinen ise Suns takımında ikinci sezonunda olan Wainright ile Clippers’ın koçu arasındaki bağlantı. Her ikisi de Raytown, Mo’da lise basketbolu oynayarak 15 yıl önce ortak bir arkadaş ve tarih aracılığıyla ateşlendi. Lue, kurnazlık ve katıksız özgüven sayesinde NBA’de 11 yıl boyunca cılız bir guard olarak dayandı, Wainright’ın söylediği bir örnek kendi basketbola geri dönerken ve daha az gidilen bir yolu izleyerek bir NBA kadrosuna girerken aynısını yapabileceğine dair güven.

Wainright, “Bunun mümkün olduğunu bildiğim için beni cesaretlendiriyor,” dedi. “İşlerin istediğim gibi gitmeyeceğini biliyorum ve sabırlı olacağım. O sabırlıydı ve ben de buna saygı duyuyorum. Benim olan benimdir. Tanrı senin olan senindir dedi, ben de böyle yaşıyorum. Benim olan benimdir ve bana bir yol gösterdi – Ty yaptı, ben neden yapamıyorum?

“11 yıllık yarı yarıya bir Hall of Fame koçu olacağımı söylemeyeceğim ama bu ligde kalmak ve her şeyi atlatmak için yapmam gereken her şeyi yapacağım. zor zamanlar.”

1990’ların ortalarında Lue, Kansas City şehir merkezinin güneydoğusundaki küçük bir topluluk olan Raytown’da liseye gitmek için küçük memleketi Mexico, Mo.’dan taşındı. Kısa sürede Bluejays için bir yıldız oldu ve her geçişini, Kansas City’den iki yaş küçük bir oyun kurucu olan Earl Watson izliyordu.

Watson ve Lue sonunda aynı seyahat takımı olan Kansas City 76ers’da oynadılar ve arkadaş kaldılar. Lue Nebraska’ya, Watson UCLA’ya gitti ve her ikisi de NBA’de uzun oyun ve koçluk kariyerlerine başladı. Lue, Missouri’den gelecek vaat eden oyuncuları takip etme sorumluluğunu hissediyor ve Watson da aynı şeyi hissediyor, hatta olası adayları ortaya çıkarmak için seyahat ekiplerine sponsorluk yapıyor.

Watson’ın eski takımına saygı duruşunda bulunmak için 76ers adını verdiği bu takımlardan biri aracılığıyla ilk kez ortaokul çağındaki bir Wainright ile tanıştı.

Watson, 76ers’ı Las Vegas ve UCLA’da pikap oyunları oynamaları için getirdi ve henüz ehliyet sahibi olacak yaşta olmayan gençleri Ryan Hollins gibi profesyonellerin ve Mark Jackson gibi emekli All-Star’ların yer aldığı yaz koşularına attı. Lue, Wainright’ı ilk kez orada gördü. Lue’nun dediği gibi, yaklaşık 6-5 ayakta ve “doğanın ucubesi” bir atlet olan Wainright, kendisine fazlasıyla sahipti.

Watson, Lue ve Wainright, tecrübeli oyunculardan biri – Watson bunun 13 yıllık bir profesyonel olan Bryon Russell olduğunu düşünüyor – smaç atan Wainright’a bir soru sorduğunda bir oyunun durduğunu hatırladılar: Tam olarak kaç yaşındasın?

Wainright, “Ben sadece 13 yaşındayım,” diye hatırladı.

Lue, “Cehennem kadar büyüktü,” dedi. “Sekizinci sınıfta hala hemen hemen aynı boydaydı ve sadece hükmediyordu. Yakın bile değildi.”

Clippers koçu Tyronn Lue, takımının New York'ta oynadığı maçı izlerken kollarını kavuşturmuş kenarda duruyor.

Clippers koçu Tyronn Lue, son 15 kelimede Ish Wainright için çoğu motivasyonel olan birçok kelime seçti.

(Frank Franklin II / Associated Press)

Diğerleri Wainright’ı izlerken o, Watson ve Lue’nun oyunlara atlayışlarını izliyordu.

Wainright, “Rekabet avantajımız var,” dedi. “[Lue] bilir, çünkü onlardan aldım. Bana daha da rekabetçi olmayı öğrettiler.”

Wainright’ın futbola geçişi, pratikliğin ateşlediği bir yıl süren oyalanmadan başka bir şey değildi. Basketbola dönerek, nesiller boyu süren bir aile bağını genişletti.

Wainright’ın büyükbabası Maurice King, ünlü Kansas koçu Phog Allen için oynarken, 1954’te okulun ilk Siyah başlangıç öğrencisi oldu. Celtics’in 1960 şampiyonluk sezonunda Boston için bir maç oynayan King, 2007’de öldü. Wainright’ın babası Calvin de Kansas City bölgesinde, bazen bir KC ürünü ve şu an Clippers asistanı olan Larry Drew ile yaz maçlarında oynayarak büyüdü. . Calvin Wainright sonunda bölgede o kadar etkili bir gençlik koçu oldu ki, Ekim ayındaki ölümü şehirdeki haberlere ve taşkınlara yol açtı.

Lue, “Wainrights, Kansas City’de çok popüler,” dedi.

Ish, babasının tüm basketbol maceralarını bilmediğini söyledi. Hâlâ sahip olabilmeyi dilediği baba-oğul sohbetleridir bunlar.

Ama Wainright babası hakkında “o soğuktu” dedi. “O bir tetikçiydi.”

Bills tarafından kesilen ve diğer NFL takımlarından ilgi duymayan Wainright, Almanya liginde bir alt lig takımında basketbola döndü ve ardından 2020-21 sezonunu Fransa’nın Strazburg kentinde oynadı. 2021’de Toronto’nun Yaz Ligi takımına ve eğitim kampı kadrosuna davet aldı.

Normal sezon başlamadan önce Raptors tarafından elenen Wainright, Phoenix ile hızlı bir şekilde iki yönlü bir sözleşme imzaladı. O Kasım ayında, 27 yaşında, NBA’deki ilk maçına çıktı.

Lue, “Onun için mutluyum,” dedi.

Wainright çaylak olarak 45 maçta yer aldı, ardından bu sezon 60 maçta dakikalarını neredeyse üç katına çıkardı. Yedek kulübesinde oynayarak, Clippers’a karşı ilk tur serisinin ilk iki maçında yer aldı. Lue ve Wainright arasındaki örtüşme Watson’a, şimdi onlara saygı duyan küçük Kansas Şehri çocukları arasında yankı uyandırma potansiyeline sahip olduğunu gösterdi.

Watson, “Ish’i orada T-Lue’ye ve farklı nesil Kansas City basketboluna karşı yedek kulübesinde Larry Drew ile oynarken görünce, şimdi meşaleyi geçmek Ish’e kaldı,” dedi. “Ish, topluluğumuzda sahip olduğumuz sorumluluğu anlıyor.”

Suns, Wainright’ın gelecek sezonki kontratı için bir takım seçeneğine sahip ve bu da onun NBA geleceğini garantiden başka her şeye dönüştürüyor. Yine de yılmadı. Bunun önemli bir nedeni, Lue’dan duyduğu bir mesajdır – daha az lanetle ama bir o kadar da inançla ilettiği bir mesaj.

Wainright, Lue’nin aklına takılan tavsiyesi hakkında, “‘Bu ligde olmayı hak ediyorsun, bu biraz zaman aldı ama buradasın ve uzun bir süre kalacaksın’ dedi” dedi. . “Yani, her gün uyandığımda kafamda tıklanan şey bu ve düşündüğüm şeylerden biri de bu. Ben bu lig için yaratılmışım. Uzun bir süre burada olacağım.”