Clippers, Kawhi Leonard’sız son anda bocaladı, Grizzlies’e yenildi

Birumut

New member
MEMPHIS, Tenn.

Clippers Cuma günkü devre arasının ardından yan koltuklarına döndüğünde Memphis Grizzlies’i dört sayı geride bıraktı. 20 puanlık farkları sona ermişti ve artık en iyi oyuncuları olmak üzereydiler.

İlk yarının 18 dakikasında 12 sayı atan Kawhi Leonard, devre arasında kenardan maçı izledi. Clippers, 108-94’lük bir yenilgiye uğradı ve 41-37’lik rekora imza attı.

Ekip, kısaltılmış gecenin, Leonard’ın Cumartesi günü New Orleans’ta oynayabilmesine izin vermek için bir takas olduğunu söyledi; süperstar, 2021’deki dizindeki sakatlığın iyileşmesinden bu yana ilk kez üst üste gecelerde oynayacak. Clippers bu sezon Leonard olmadan kazanmakta zorlandı ve Paul George’un sağ dizindeki burkulmanın yeniden değerlendirilmesinden önce en az iki hafta daha takımdan uzak kalması nedeniyle hata marjları azaldı.

Ancak plan Cuma ve Cumartesi günleri arasında Leonard’ın alışılagelmiş iki yerine üç yarısını almaksa, bu FedEx Forum soyunma odasında geniş çapta paylaşılmadı.

Oyun kurucu Russell Westbrook, “Kimsenin bilip bilmediğini bilmiyorum” dedi. “Fakat bu Kawhi ve sağlık personelinin anladığı bir şeydi. Ama hayır, şahsen bilmiyordum.”

Westbrook, başlangıç guardı Eric Gordon’un da ikinci yarıda sağ kalçasındaki ağrıdan dolayı mağlup olmasının hücum ve savunma rollerindeki değişimle birlikte “bir şeyleri çok değiştirdiğini” söyledi.

Gardiyan Norman Powell, “Bunu bildiğimizi sanmıyorum ama olan bu” dedi. “Sadece sahaya çıkıp elimizdeki oyuncularla oynamamız gerekiyor ve bunun bir mazeret olduğunu düşünmüyorum. İlk yarıya doğru dört sayılık bir oyundu.”

Bu sezon oyuncuların öngörülemeyen müsaitliği nedeniyle hüsrana uğrayan koç Tyronn Lue, Cuma günkü Leonard planı sorulduğunda “artık bu konu hakkında konuşmadığını” söyledi ve bir takım halkla ilişkiler yetkilisinin zaten bunun gerekçesini tartıştığını söyledi.

Clippers’ta Powell 16 sayı, Ivica Zubac ise 15 sayı ve 15 ribauntla oynadı. Clippers’a güç vermek için Leonard’ın kişisel sebeplerden dolayı yokluğunda 63 sayı topladıktan sonraki bir maçta Westbrook ve forvet Robert Covington zorlandı. Westbrook’un top kaybından (beş) daha az puanı (dört) vardı ve Covington iki sayı attı.

Grizzlies’lı Desmond Bane, sağda, topu Clippers’lı Ivica Zubac’ın ortasından çalıyor. Memphis’in Dillon Brooks’u solda. Zubac mağlubiyette 15 sayı ve 15 ribauntla oynadı.

(Brandon Dereotu / Associated Press)

Lue, Leonard’ın New Orleans’ta tüm payının tamamını oynamasının beklendiğini söyledi. Gordon’un oynayıp oynamayacağına dair bir bilgisi yoktu.

Lue, “Yarın bizim için büyük bir maç” dedi, “ve başlamaya hazır olmalıyız.”

Leonard’ı kaybetmek büyük bir darbe oldu ama Clippers, devre arası değişikliğinden çok önce bu maçı ve son derece sıkı Batı Konferansı sıralamasındaki yerini kaybetmeye başlamıştı.

Westbrook ve Powell, Leonard olmadan oynamaya hazırlanmasalar da bunun kazanma şansını engellememesi gerektiğini söyledi. Memphis’in (49-28) üç sayılık atışlarının sadece %27’sini yaptığı ve Ja Morant’ın 10 sayıyla sınırlı olduğu bir gecede bile, geri dönüşünü 22 sayı farkla önde tamamladı.

Leonard’ın müsaitliği konusunda yanlış iletişimler olsa da, ikinci çeyrekte çok fazla top kaybına ve eski Clipper Luke Kennard için çok fazla açık üç sayı arayışına yol açan iletişim kesintileri de vardı.

Bütün bunlar neredeyse kusursuz bir başlangıcı ortaya çıkardı.

İhbar üzerine, göğüslerinde “WESTBRICK” yazan beyaz tişörtler giyen üç taraftar, Clippers’ın kenar çizgisinden sadece birkaç metre uzakta saha kenarındaki koltuklarına oturdu. Bu takma ismi küçümseyen Westbrook, ilk pozisyonda hemen gol attı.

Clippers, keskin performansıyla ilk çeyrekte 20 sayıya kadar fark yarattı. Terance Mann, Kennard’ı ekranların etrafında kovaladı, hücum faulü yapmaya zorladı ve koçlar onaylarını haykırırken Kennard saha dışına çıkmaya zorlandı.

Clippers, Kennard’ı ikinci çeyrekte dört üçlük atarken kaybedince fark kaçtı. İki gün boyunca üç üçlük denemesi yaptıktan sonra 10 tanesini aldı ve beşinde 17 sayı attı.

“Sadece personeli tanıyorum, izini kaybediyorum; Powell, “Ne için oyunda olduğunu biliyoruz” dedi.

Grizzlies'tan Luke Kennard (10), 31 Mart 2023'te Clippers'a karşı oynanan bir maç sırasında tepki gösteriyor.

Grizzlies’tan Luke Kennard, eski takımı Clippers’a karşı büyük bir gece geçirdi. Beş üçlük attı ve 17 sayı attı.

(Brandon Dereotu / Associated Press)

Memphis ayrıca ikinci çeyrekte Clippers’ın top kayıplarını 12 sayıya çıkardı. Gordon’ın Leonard’a attığı pas, hiç beklemediği bir şekilde çalındı ve Desmond Bane tarafından anında üç sayılık bir sayıya dönüştürüldü. Birkaç dakika sonra pivot Ivica Zubac, potaya ayaklar takılıp turnikeye dönüşen savunma duruşunun ardından kimseye pas vermedi.

Lue’nun tempoyu ve skoru artıracağını beklediği dört guardın (Westbrook, Powell, Mann ve Bones Hyland) olduğu kadrolar yardımcı olmadı ve ikinci çeyrekte üç dakikadan kısa sürede 13 sayı farkla geride kaldılar.

Lue, “Bu takım evinde sadece 108 sayı atabildi, bununla yaşayabilirsin” dedi. “… Harika bir ilk çeyrek geçirdiğimizi düşündüm ama sonrasında biraz durgunlaştık ve basketbolu tersine çevirdik.”

Maç bittiğinde “WESTBRICK” tişörtlü taraftarlar mutlu bir şekilde fotoğraf çektirdi. Almak için geldikleri şeyi aldılar. Clippers pek değil.