Kawhi Leonard, dizindeki sakatlık nedeniyle Olimpiyatlardan çekildi

Birumut

New member
LAS VEGAS —

Kawhi Leonard, ABD Takımı ile geçirdiği dördüncü antrenman kampı gününün ardından ameliyatla onarılan sağ dizinin “nötr bir durumda” olduğunu ve durumun böyle kalmasını umduğunu söyledi.

Yapmadım.

Bu nedenle, ABD Milli Takımı ve Clippers ile istişare eden Leonard, 2024-25 NBA sezonu için dizini sağlıklı hale getirmeye odaklanabilmesi için Paris Olimpiyatları'ndan çekildi.

“Kawhi son birkaç haftadır Olimpiyatlar için hazırlanıyordu ve Las Vegas'ta birkaç güçlü antrenman yaptı,” dedi Team USA Çarşamba sabahı yaptığı açıklamada. “Yarışmaya hazır hissediyordu. Ancak, USA Basketbol ve Clippers'ın Paris'teki Olimpiyat Oyunları'na katılmaktansa yaz mevsiminin geri kalanını yaklaşan sezona hazırlanmakla geçirmesinin onun için en iyisi olduğuna karar vermesine saygı duyuyor.”

Takım, Çarşamba günü Kanada'ya karşı oynanacak hazırlık maçı öncesinde Leonard'ın yerine Boston guardı Derrick White'ı oyuna aldı. Leonard, bu maçta oynayacağını söylemişti.

“Evet, sanırım yarın forma giyeceğim,” dedi Leonard Salı günü antrenmandan sonra. “Şu ana kadar her şey iyi gidiyor. Nötr bir durumdaydı ve umarım öyle kalır.”

Ancak sakatlıklar, Leonard'ın Los Angeles'taki beş sezonunda büyük rol oynadı.

Geçtiğimiz sezon 68 maçta forma giyen oyuncu, 2016-17 sezonunda San Antonio Spurs formasıyla 74 maçta forma giydiği sezondan bu yana en çok forma giyen oyuncu oldu. Ancak sağ dizindeki iltihaplanma nedeniyle Clippers'ın normal sezonun son sekiz maçını kaçırdı.

Leonard daha sonra Clippers'ın Dallas Mavericks'e karşı ilk tur playoff serisinin 2. ve 3. maçlarında oynadı ancak iltihaplanma nedeniyle son üçünü kaçırdı. Son NBA maçı 26 Nisan'dı.

Leonard, Clippers formasıyla normal sezonda 410 maça çıktı ve bunlardan sadece 226'sında forma giydi.

2021 playoff'ları sırasında sağ dizindeki ön çapraz bağını yırttığı için 2021-22 sezonunun tamamını kaçırdı. 2023 playoff'ları sırasında Phoenix Suns'a karşı sağ menisküsünü yırttı ve geçen yaz bir “temizlik” prosedürü geçirdi.

Leonard, Pazar günkü antrenmanın ardından kötü sağlık geçmişinden bahsetti.

“Geçen yıl, mümkün olduğunca çok oynamaya çalıştım, kendimi harika hissettim ve biliyorsunuz ki belli bir zaman diliminde gidemedim,” dedi. “Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım, ama bu sadece benim yolculuğum. İçinde bulunduğum durumda olmak istemediğimi biliyorsunuz, ama olduğu gibi kabul etmeliyim. Ve biliyorsunuz ki birçok insan izliyor. Destekçiler veya şüpheciler, ama birçok insanı motive ediyorum. Bu yüzden, yaptığımı yapmaya devam etmeliyim. Şu anda en çok bilinen kişi olabilirim, sakatlık gibi [problems] veya neyse, ama insanlar veya oyuncular benden daha şanssız.

“Sadece devam edebilmek bile sizi izleyen bir sonraki adamı motive edecektir. Ve oynamasanız bile, bir spor motivasyoneldir. Diğer insanlardan aldığım şey bu. Bu yüzden devam edeceğim.”

Konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yapma yetkisi olmayan kişiler geçen hafta Haberler'a, Team USA yönetici direktörü Grant Hill, Team USA koçu Steve Kerr ve Clippers basketbol operasyonları başkanı Lawrence Frank'in yakın zamanda Leonard'ı Clippers'ın antrenman tesislerinde çalışırken izlemesinin ardından Leonard'ın dizinde meydana gelen sakatlık konusunda endişe duyulduğunu söyledi.

Kerr, Salı günü antrenmandan sonra Haberler'a yaptığı açıklamada, Leonard'ın ABD Takımı ile antrenmanlar sırasında inişli çıkışlı bir performans gösterdiğini söyledi.

Kerr, Haberler'a “İlk gün çok erken hareket ediyordu, çok geç değildi ve bu çok mantıklı çünkü sakatlığından yeni çıkıyor,” dedi. “Buradaki zor kısım, hazırlık için hızlandırılmış bir zaman çizelgenizin olması. Yani, belirlememiz gereken şey bu ve o da belirlememize yardımcı olmalı. Bu hızlandırılmış zaman çizelgesiyle – bu şey başladığında birkaç hafta sonra en iyi halinde olabilir mi?”

Cevap hayır çıktı.