Kawhi Leonard: ‘Oynayabilirsem basketbol oynarım’ dedi

Birumut

New member
Pazartesi günü yaptığı açıklamada, NBA’in All-Star ve tüm lig seviyesindeki oyuncularını daha sık oynamaya teşvik eden yeni politikasının, Clippers yıldızı Kawhi Leonard’ın hazırlanma şeklini değiştirmeyeceğini belirterek, sağlıklı olduğu sürece oynamaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Leonard ve Clippers’ın takım arkadaşı Paul George, bu sezon yürürlüğe girecek yeni NBA oyuncu katılım politikasının yüzü oldu. Leonard’ın bacak sakatlığının ardından uyguladığı sözde “yük yönetimi”, Toronto’yu 2019 NBA şampiyonluğuna taşımasına yardımcı oldu ve Clippers, o zamandan bu yana dört sezon boyunca onun iş yükünü yönetme konusunda temkinli davrandı.

Leonard, Nisan ayında takımın Phoenix’e karşı ilk tur playoff mağlubiyeti sırasında sağ dizindeki menisküsünü yırtmıştı; bu, aynı dizindeki ön çapraz bağın yırtılmasından iki yıl sonraydı.

Takımın antrenman tesisindeki medya gününde Leonard, ilk başta yeni kuralların ne olduğunu bilmediğini söyledi. Bir muhabirin verdiği örnekle Leonard şunları söyledi: “Yük yönetimi yaptığım için oturup oturan bir adam değilim. Raptors’tayken durum farklıydı. Mesela bir sakatlıktan çıkıyordum. Ve detayları doktordan öğrenmelisiniz.

“Fakat eğer lig benim Raptors’a yaptıklarımı görüyor ya da dalga geçmeye çalışıyorsa, bu durmalı çünkü tüm yıl boyunca sakatlandım. Ama onun dışında oynayabildiğim takdirde basketbol oynarım. Yazın her gün oturup insanların oynamasını izlemek için değil, oyun oynamak için egzersiz yapıyorum. Yani hiçbir lig politikası daha fazla oyun oynamama yardımcı olmuyor.”

George ayrıca Mart ayında yaşadığı sezon sonu diz sakatlığından da geri dönüyor. Clippers geçen sezon Haziran ayında NBA Finallerine yükselmiş olsaydı bile diz üstünde oynamaya hazır olmayacağını söyledi. Geçtiğimiz nisan ayında, Clippers’ın Phoenix’te sezon sonu mağlubiyeti aldığı gün, geri dönmeye sadece birkaç hafta kaldığını hissettiğini söylemişti.

Mümkün olduğu kadar sık oynama zorunluluğu hissedip hissetmediği sorulduğunda George hissettiğini söyledi.

“Kesinlikle. Bu sadece birlikte olduğunuz adamlara ve tabii ki hayranlara bağlı,” dedi George. “Yani evet, oynamanız gerektiğine %100 katılıyorum.

“Artık işin içine dahil olan pek çok şey var; sakatlıklar, akıllı olmak ve sizi istediğinizden daha uzun süre dışarıda tutabilecek bir şeyi oynamaya çalışmamak gibi. Ama eğer sağlıklıysam kesinlikle forma giyeceğim ve her gece oynamak istiyorum.”