Kawhi Leonard ve Kevin Durant arasındaki play-off karşılaşması neden önemli?

Birumut

New member
Kawhi Leonard ve Kevin Durant play-off’larda en son karşı karşıya geldiğinde, 2019 NBA Finalleri’nde beklenen karşılaşma 11 dakika 57 saniye sürmüştü.

Daha sonra Durant, Aşil tendonunun kopmasıyla oluşan “patlamayı” hissetti. 30 yaşındaydı ve 18 ay boyunca başka bir NBA maçı oynamadı.

İki yıl sonra, 30 yaşındaki Leonard, 2021 sonrası sezonda top sürerken sağ dizinde bir sancı hissetti. Ön çapraz bağındaki yırtık onu 15 ay boyunca sahalardan uzak tutacaktı.

Pazar günü Phoenix’te Durant ve Leonard, 4. sıradan Suns ve 5. Clippers’ın yer aldığı ilk tur play-off serisinin 1. Maçında tekrar karşılaşacak ve her biri bir play-off karşılaşmasına başlamak için tam güçte olacak. Bu sezona tamamen farklı konferanslarda başlamaları bir yana, sakatlıklarının tam NBA formuna dönme yeteneklerine dair yarattığı şüphenin bir daha görüleceği asla garanti değildi.

Durant sadece eski MVP’sinin bir kopyası değil. Bu sezon, NBA’in 76 yıllık tarihinde şutlarının en az %55’ini, üç sayılık atışlarının %40’ını ve serbest atışlarının %90’ını atan ilk oyuncu oldu. Sakatlıklar onu 47 maçla sınırladı ancak başarıya etkisi olmadı. Aralık ayında Brooklyn Nets’le başlayıp takasın son gününde Phoenix’e katıldığından beri takımlar, Durant’in kadrosuyla 21-1 önde.

Clippers, Stephen Curry’den Luka Doncic ve Donovan Mitchell’e kadar ligin en iyi oyuncularını korudu ve Clippers’ın forveti Nicolas Batum, “Bu adamların hepsine saygı duyuyorum” dedi. “Ama o farklı bir kategoride.

“KD tüm bu adamlardan farklı. Bu adamlar harika ama KD, KD’dir.”

Leonard’ın tamamen iyileşmek için “iki yıllık bir süreç” dediği dönemde, diz sakatlığı ve ayak bileği sakatlığına rağmen 52 maçlık normal sezonunda 23,8 sayı, 6,5 ribaund, 3,9 asist ve %41,6 üçlük ortalamaları yakaladı. ilk iki ayın çoğunda. Kariyerinin %38’ini üçlük atan Leonard, 8 Ocak’tan bu yana 27,3 sayı ortalamasıyla %46,8 uzaktan şut attı. Bu güvenilirlik, All-Star takım arkadaşı Paul George’un en azından ilk turun başlangıcında sahaya çıkmamasıyla daha da büyük bir önem kazandı.

O zamanlar Brooklyn Nets’te oynayan Kevin Durant (7), 2 Şubat 2021 Salı günü New York’ta oynanan bir NBA basketbol maçının ikinci yarısında Clippers’ın forveti Kawhi Leonard’ı (2) savunuyor.

(Kathy Willens / Associated Press)

Suns guardı Terrence Ross, Clippers’ın savunması hakkında “Her şeyin Kawhi ile başladığını düşünüyorum” dedi. “Ve oradan aşağıya damlıyor.”

Toronto’nun 2019 şampiyonluk koşusu sırasında Leonard’la birlikte oynayan Norman Powell da dahil olmak üzere Clippers’ın takım arkadaşları, Leonard’ı ayıran şeyin sezon sonrası süreçteki sakinlik olduğunu söyledi.

Batum, “Büyük maçlarda öne çıkacağı zaman bu itibara sahip” dedi.

2012’de Durant ve Leonard’ın katıldığı ilk play-off toplantısında hiç kimse -en azından hücum açısından- bunu tahmin edemezdi. Beşinci sezonunda Durant zaten neredeyse 2 metrelik bir golcüydü ve vinç erişimiyle istediği zaman şutunu atabiliyordu. 1 numaralı golcü olma rolü, 16 sezon boyunca hiç değişmedi. O zamanlar San Antonio’nun çaylağı olan Leonard, Hall of Fame takım arkadaşlarıyla birlikte oynadığı süreyi öncelikle savunması sayesinde kazandı. San Diego Eyaleti’nde geçirdiği zamandan beri formu iyileştirilen bir şut kullanarak seride yalnızca yedi şutun ortalamasını aldı.

Durant’in Golden State Warriors’a karşı şampiyonlukla sonuçlanan 2019 play-off’larında yedi sezon içinde 30,5 sayı ortalaması yakalayan bir golcü kalibresine sahip olan Chauncey Billups, 2011 NBA öncesinde Las Vegas’ta Leonard’la birlikte çalışan Chauncey Billups’ın kariyerinde bir dönüşüm yaşadı. Taslak, tamamen beklenmedik olarak adlandırıldı.

Artık Portland Trail Blazers’ın koçu olan Billups, Eylül ayında Times’a “Bu adam bu noktada bu oyunu oynayan en iyi adamlardan biri” dedi. “Askere alınmadan önce hiçbirimiz onda bunu görmedik. Gerçekten iyi bir oyuncu olacağını, belki de kariyerinin bir veya iki yılında All-Star olacağını düşünüyordum. Nesil tipte bir ahbap görmedik. Hall of Fame’i görmedim, görmedim ve bunu size söyleyen herkes size yalan söylemiş olacaktır. Gidip çalışan ve bunu kazanan biri hakkında konuşursak, o Kawhi Leonard’dır.”

Durant, Çarşamba günü Phoenix’te gazetecilere şunları söyledi: “Şu anda sahip olduğu bir süperstar rolüne sahip değildi, bu yüzden onun zaman içindeki gelişimini gördüm ve izlemesi çok güzeldi. Ona karşı oynamak zordu.”

Durant’le sekiz sezon Oklahoma City’de forma giyen Clippers’ın guardı Russell Westbrook, Durant’in gelişiminin, giderek daha verimli şekilde gol atma yeteneğinde gerçekleştiğini söyledi. Phoenix’te Durant’in oyun kullanma oranı ve geçiş fırsatlarındaki skoru kariyer ortalamasının altına düştü. Bu arada, şut doğruluğu ve takım arkadaşları Devin Booker ve Chris Paul ile oynadığı asistlerden gelen basketlerin payı, bunları aştı.

Westbrook, “Muhtemelen gördüğüm en iyi golcülerden biri, rahatlıkla gol atabiliyor ve çok çaba harcamadan görünebiliyor” dedi.

Pazar günkü seri açılışından önce hazırlanmaları için altı gün verildiğinde, Phoenix ve Los Angeles’taki oyuncular ve antrenörler, her takımın en iyi seçeneklerini tamamen etkisiz hale getirmese de yavaşlatmak için benzer bir strateji açıkladılar.

Powell, “Onu sıkıştırmalıyız, fiziksel olmalıyız, onları çarpmalıyız” dedi. “Olabildiğince rahatsız edici hale getirmeye çalışın.”

Suns’tan Leonard’a da aynı muameleyi bekliyoruz. Ve bir daha asla gerçekleşmeyecek bir yıldız düellosu bekliyoruz. Durant, geleceğin Hall of Famer oyuncularının yer alacağı bir karşılaşmayı sabırsızlıkla beklediğini söylerken Westbrook ve Leonard’ı bir arada gruplandırdı.

“Ligde büyüdüğünü ve hala elit top oynadığını gördüğümüz adamlar hangi yılda, 12., 13., 14., 15. yılda mı? Bilirsin, bu adamlar yaşlanıyor,” dedi Durant gülümseyerek. “Yani en iyilere karşı rekabet etme fırsatını yakalamak her zaman eğlencelidir.”