NBA 2023 taslağı: Victor Wembanyama, süperstarlık vizyonlarını teşvik ediyor

Birumut

New member
NEW YORK –

Victor Wembanyama şehri görmek istiyor ama o New York’un gözde mekanı, kimsenin gözden kaçırması mümkün görünmüyor. Havaalanında kalabalıktan Times Meydanı’ndaki lüks otelinin önüne park etmiş imza köpeklerine kadar, profesyonel basketbolun 7 fit 4’lük geleceğinin Big Apple’da ilgi odağı olmadan gezinmesi zor.

Neyse ki NBA, San Antonio Spurs ve Wembanyama için, tüm bu gözler ona odaklanmışken fazlasıyla rahat.

19 yaşındaki Fransız Çarşamba günü, “Taslağı tam olarak nasıl çalıştığını öğrendiğimden beri birinci olmak istedim” dedi.

Perşembe günü, gözlemcilerin “dönüşümsel” … “evrimsel” … ve “görünmeyen” gibi şeyler söylediği bir taslakta tartışmasız en iyi seçim olacak. Tuhaf boyutuyla tipik olarak çok daha küçük oyuncular için ayrılmış becerileri birleştirmeye devam ederek Spurs’u kurtarması bekleniyor.

Basketbolcular her yıl NBA seçmelerinde beklentiler ve tahminlerle sarhoş olsalar da, bu farklı hissettiriyor – yalnızca en küçük bir avuç modern oyuncuya eşlik eden türden bir vızıltı.

Bazen taslağın dikkati ve sirki bir ihtimali tüketir. Diğer zamanlarda, ne geleceğine dair mükemmel bir tahmindir. Örneğin, Cleveland genel klasmanda LeBron James’i 1 numara seçtiğinde 20 yıl önceydi.

2003 taslağında eski NBA oyuncusu ve ESPN analisti Tom Tolbert rekor bir puan almak istedi. Dakikalar içinde Cleveland Cavaliers, o zamanki işvereninin ağında ilk olarak James’i seçecekti ve tren çoktan raylarda hızla ilerliyordu.

James zaten Sports Illustrated’ın kapağında “Seçilmiş Kişi” başlığıyla yer almıştı. Lise maçları ESPN’de yayınlandı. Dick Vitale, “Onu izlerken o kadar şaşırdım ki bir rock yıldızı izlediğimi sandım” dedi.

Tolbert duraksamak, nefes almak ve arkasına yaslanmak istedi.

2003 yılında sesinde biraz ölçülü bir ifadeyle “Başarısız olmasının tek yolu, beklentilerimizi karşılayamamasıdır” dedi.

O akşam sunucu olan Mike Tirico abartıya kapılmak istemedi. Konuları perspektif içinde tutmak istedi ama tanık olduğunu da görmezden gelemedi.

“O gece, abartmak meşru geldi. Ama adamı üniversitede oynarken görmediniz,” dedi Tirico Çarşamba. “…LeBron bu düzeyde bir rekabete karşı oynamamıştı. Ama o kadar baskındı ki paramparça oldun… çünkü her bir kanıt büyüklüğe yol açtı.”

O geceki en yüce tahmin, James’in sağlıklı kalırsa Onur Listesi’nde olacağını söyleyen Greg Anthony’den geldi.

Yirmi yıl sonra, şu anda bir yayıncı olan ve Warriors ev oyunları için bir radyo analisti olan Tolbert, tüm bu projeksiyonların James’i içine çekmesini ve taraftarları anında yargılamaya zorlamasını istemediğini söyledi.

Aman Tanrım. Bu adamı daha NBA’e gelmeden tüm zamanların en büyük basketbolcularından biri olarak mı seçiyoruz? düşündüğünü hatırladı. “…Tek söylemeye çalıştığım ‘Hadi izleyelim’di. …Hikaye kendini göstermeden önce hikayeyi almamız gerekmiyor.’ ”

Geri tepme oldu. New York’taki hayranlar, James seçildiğinde “abartılı” sloganları attı. NBA’in tüm zamanların en skorer ismi olmak için draft gecesinde aldığı tüm övgüleri aşarak asla şaşırmadı.

Tolbert, “Onu yönlendirdi,” dedi. “O yaşta bu kadar olgun olması inanılmaz.”

Tirico, “LeBron her şeyi gayet iyi halletti,” dedi.

Şimdiki heyecan farklı. NBA, bazıları icat edilen ve bazıları gerçekleşen başka ikinci gelenler gördü. New York City, 2019’da New Orleans Pelicans’ın onu ilk seçmesinin ardından ligin bir sonraki yüzü olmaya hazır olan Zion Williamson’la dolup taşıyordu.

Dört sezon sonra, sakatlıkları genç kariyerini belirlediğinden, adı ilk kez takas söylentilerinde su yüzüne çıktı. Bu hafta Wembanyama ile New York’ta, baskılar aynı olsa bile olasılıklar biraz farklı görünüyor.

Tolbert, “Aynı türden beklentilere sahip olacak… ve yine, bu çocuğun keyfini çıkarın,” dedi. Oynamasını izle. Büyümesini izle.

2003 taslağı pek çok harika oyuncu çıkarmış olsa da – şimdi NBC’de olan Tirico, o gece seçilen 27 kişinin NBA’de en az 10 yıl geçirdiğini hatırladı – James ile bu yılın öngörülen en iyi seçimi Wembanyama arasında var olan bağlar var. Taslaktan önce gündemdeydiler ve teslim etmeye devam ettiler.

Tirico, “Adımlarında bir bağ dokusu var” dedi.

Wembanyama, Fransız profesyonel takımı Metropolitans 92 ve G-League Ignite arasındaki iki maçlık bir sergiye katılarak oyununu eyalete ilk kez getirdiğinde James Las Vegas’taydı. Wembanyama ile Perşembe günü kesinlikle ilk üçe gireceği kesin olan guard Scoot Henderson arasında izciler için yapılmış bir hesaplaşmaydı.

Daha sonra James’e Wembanyama soruldu ve ona seçmelerden önce New York’a taşıdığı bir etiket verdi.

Metropolitans 92’den Victor Wembanyama, geçen Ekim ayında Las Vegas’ta düzenlenen bir gösteri maçında G League Ignite’tan Scoot Henderson’ın turnikesini engellemeye çalışıyor.

(John Locher / Associated Press)

“Muhtemelen herkesin düşündüğü şeyi düşünüyorum – herkes bu tek boynuzlu at olayını etiketliyor. Son iki yıldır herkes tek boynuzlu at oldu ama o daha çok bir uzaylı gibi. Onun kadar uzun boylu ama yerde olduğu kadar akıcı ve zarif birini hiç görmedim – kimse görmedi -. … Topu yere koyma, direkten geri adım atan şutlar, geri adım üçlüleri, yakala ve şut üçlüleri, blok şutları atma yeteneği. … O kesinlikle kuşaktan kuşağa geçen bir yetenek.”

Yalnızca Wembanyama’nın boyutuna odaklanmakta bir gaddarlık ve belki de biraz tembellik var. Açıkça çok karizması olan çok boyutlu bir insan, dikkat çekmekten çekinmeyen ama yabancılarla sohbet eden türden bir çocuk.

Ama evet, aynı zamanda inanılmaz derecede uzun.

Eric Mika, Las Vegas’ta yaklaşık 200 NBA karar vericisi, scout’u ve sahibi geleceği izlerken o gece rakip başlangıç pivotuydu. Bir franchise (Spurs değil) 18 çalışana sertifika verdi.

1.80 boyunda, 240 kiloluk iri bir adam olan Mika, olası müşterinin kendi ülkesinde profesyonel olarak oynadığı yıl Fransa’da Wembanyama ile tanışmıştı. Her ikisi de sakatlandı ve o gece oynamadı, ancak oyun sonrası konuştuklarında Mika kendini nefret ettiği bir tuzağa doğru yürürken buldu.

Boulogne-Levallois Metropolitans 92'den Victor Wembanyama, solda, NBA G League Ignite'tan Eric Mika'ya faul yaptı.

Boulogne-Levallois Metropolitans 92’den Victor Wembanyama, solda, Ekim ayında bir gösteri basketbol maçında NBA G League Ignite’tan Eric Mika’ya faul yaptı.

(John Locher / Associated Press)

“Ne kadar büyük olduğuna inanamadım,” diye düşündüğünü hatırladı Mika. “Bunu söylemekten nefret ediyorum çünkü insanların bana bunu söylemesinden nefret ediyorum ama kendimi asla küçük hissetmiyorum. Ve o maçtan sonra onun elini sıkarken kendimi gerçekten çok küçük hissettim.”

Wembanyama, oturduğunda dizleri boynuna doğru fırlayarak Salı günü New York City metrosuna bindi. Yankees maçında ilk atışı yaptı, beysbol topunu eline aldığında tek bir inci gibi görünüyordu.

Hatta absürtlük hakkında bir başlık olarak sadece “Lmaooooo” harfleriyle bir yazı yayınladı.

Tolbert gülerek, “Bana bira kutusu tutan Dev Andre’nin resmini hatırlattı,” dedi.

Wembanyama’ya inanmak için daha fazla neden arıyorsanız, bunları onun benzersiz boyutları ve varlığıyla rahatlığında bulabilirsiniz.

Çarşamba günü medyayı kocaman bir gülümsemeyle selamlayarak sadece kendisi için dikilmiş özel bir basın toplantısı odasına girdi.

“Naber millet?” O sordu.

Başının birkaç santim yukarısındaki tavan, insanların potansiyelden bahsederken algıladıkları yükseklikler.

“En iyisi olmaya çalışıyorum,” dedi, her kelimesinden tam bir özgüven akıyordu.

Perşembe günü draft aşamasında uzun adımlarını attığında, tıpkı James’in 20 yıl önce yaptığı gibi, bu hedefe daha da yaklaşacak.

“Sanırım sadece 12 yaşında profesyonel bir basketbolcu olabileceğimi fark etmeye başladım. … Yarın bir şey olacak, yıllardır düşündüğüm bir şey.

“Şu anda nasıl hissettiğimi gerçekten tarif edemiyorum. Sadece bu gece uyumakta zorlanacağımı biliyorum. Kesinlikle. Ve evet, kendimi gerçekten çok şanslı hissediyorum.