NBA 2023 taslağı: Victor Wembanyama süperstarlık vizyonunu teşvik ediyor

Birumut

New member
NEW YORK –

Victor Wembanyama şehri görmek istiyor ama New York’un gözdesi, kimsenin kaçıramayacağı bir yer. Havaalanında mobbinge uğramaktan, Times Meydanı’ndaki lüks otelinin önüne park edilen imza avcılarına kadar, profesyonel basketbolun 2 metrelik geleceği için Big Apple’da ilgi odağı olmadan ilerlemek zor.

Neyse ki NBA, San Antonio Spurs ve Wembanyama, tüm gözlerin kendisine odaklanmış olması nedeniyle fazlasıyla rahat.

19 yaşındaki Fransız Çarşamba günü, “Taslağın tam olarak nasıl çalıştığını öğrendiğimden beri ilk olmak istedim” dedi.

Perşembe günü, gözlemcilerin “dönüşümsel”… “evrimsel”… ve “görünmemiş” gibi şeyler söylediği bir taslakta tartışmasız en üst sıralarda yer alacak. Tuhaf boyutunu, genellikle çok daha küçük oyunculara özgü becerilerle birleştirmeye devam ederek Spurs’u kurtarması bekleniyor.

Her ne kadar basketbol insanları her yıl NBA seçmelerinde beklentiler ve tahminler karşısında sarhoş olsalar da, bu farklı hissettiriyor; yalnızca bir avuç modern oyuncuya eşlik eden türden bir vızıltı.

Bazen taslağın dikkati ve sirki bir umudu tüketir. Diğer zamanlarda ise ne olacağına dair mükemmel bir tahmindir. Mesela 20 yıl önce Cleveland genel klasmanda LeBron James’i 1 numara olarak seçmişti.

Eski NBA oyuncusu ve 2003 draftındaki ESPN analisti Tom Tolbert, rekora bir puan almak istiyordu. Birkaç dakika içinde Cleveland Cavaliers, James’i o zamanki işveren ağında ilk olarak seçecekti ve tren çoktan raylara doğru ilerlemeye başlamıştı.

James zaten Sports Illustrated’ın kapağında “Seçilmiş Kişi” manşetiyle yer almıştı. Lise maçları ESPN’de yayınlandı. Dick Vitale şöyle dedi: “Onu izlerken o kadar hayran kaldım ki bir rock yıldızını izlediğimi sandım.”

Tolbert durmak, nefes almak ve arkasına yaslanmak istedi.

2003 yılında sesinde biraz ölçülü bir ifadeyle “Başarısız olmasının tek yolu, beklentilerimizi karşılayamamasıdır” dedi.

O akşamın sunucusu Mike Tirico abartıya kurban gitmek istemedi. Olayları perspektifte tutmak istiyordu ama aynı zamanda tanık olduklarını da görmezden gelemezdi.

“O gece olayı abartmak mantıklı geldi. Ama hâlâ bu adamı üniversitede oynarken görmemiştiniz,” dedi Tirico Çarşamba günü. “…LeBron bu düzeyde bir rekabete karşı oynamamıştı. Ama o o kadar baskındı ki parçalanıyordun… çünkü her kanıt büyüklüğe yol açıyordu.”

O geceki en iddialı tahmin, James’in sağlıklı kalması halinde Onur Listesi’nde yer alacağını söyleyen Greg Anthony’den geldi.

Yirmi yıl sonra, artık bir yayıncı olan ve Warriors maçları için radyo analisti olan Tolbert, tüm bu tahminlerin James’i meşgul etmesini ve hayranlara anında karar vermeleri için baskı yapmasını istemediğini söyledi.

Aman Tanrım. Bu adamı daha NBA’e gitmeden önce tüm zamanların en iyi basketbolcularından biri olarak mı seçiyoruz?” düşündüğünü hatırladı. “…Söylemeye çalıştığım tek şey ‘Hadi izleyelim’di. …Hikaye kendini ortaya çıkarmadan önce hikayeyi öğrenmemize gerek yok.’ ”

Tepki oldu. New York’taki hayranlar James seçildiğinde “abartılmış” diye slogan attılar. Hiçbir zaman şaşırmadı, draft gecesinde aldığı tüm övgüleri aşarak NBA’in tüm zamanların en skorer ismi oldu.

Tolbert, “Onu yönetti” dedi. “O yaşta bu kadar olgun olması şaşırtıcı.”

Tirico, “LeBron her şeyi gayet iyi halletti” dedi.

Şimdiki heyecan farklı. NBA, bazıları icat edilmiş, bazıları ise hayata geçirilmiş başka ikinci gelişlere de tanık oldu. New York City, 2019’da Zion Williamson’la çalkalanıyordu; forvet, New Orleans Pelicans’ın onu ilk seçmesinin ardından ligin bir sonraki yüzü olmaya hazırdı.

Dört sezon sonra, genç kariyerini sakatlıkların belirlemesi nedeniyle adı ilk kez takas söylentilerinde ortaya çıktı. Bu hafta New York City’de Wembanyama’da baskılar aynı olsa bile olasılıklar biraz farklı görünüyor.

Tolbert, “O da aynı türden beklentilere sahip olacak… ve yine bu çocuğun tadını çıkaracak” dedi. “Onun oynamasını izle. Büyümesini izle.”

Her ne kadar 2003 draftı pek çok harika oyuncu çıkarmış olsa da (şu anda NBC’de olan Tirico, o gece seçilen 27 oyuncunun NBA’de en az 10 yıl geçirdiğini hatırlattı) James ile bu yılın en iyi seçimi Wembanyama arasında bazı anlaşmazlıklar var. Taslaktan önce de ilgi odağı olmuşlardı ve bunu yapmaya devam ettiler.

Tirico, “Adımlarında bir bağ dokusu var” dedi.

Wembanyama, Fransız profesyonel takımı Metropolitans 92 ve G-League Ignite arasındaki iki maçlık gösteriye katılarak oyununu Amerika’ya ilk kez getirdiğinde James Las Vegas’taydı. Bu, Wembanyama ile perşembe günü kesinlikle ilk üçte yer alacak guard Scoot Henderson arasında izcilere özel bir karşılaşmaydı.

Daha sonra James’e Wembanyama hakkında sorular soruldu ve ona drafttan önce New York’a taşımak üzere bir etiket verdi.

Metropolitans 92’den Victor Wembanyama, geçtiğimiz Ekim ayında Las Vegas’ta oynanan bir gösteri maçında G League Ignite’tan Scoot Henderson’ın turnikesini engellemeye çalışıyor.

(John Locher / Associated Press)

“Muhtemelen herkesin düşündüğü şeyi düşünüyorum; herkes bu tek boynuzlu at olayını etiketliyor. Son iki yıldır herkes tek boynuzlu at oldu ama o daha çok bir uzaylıya benziyor. Onun kadar uzun boylu, ama yerde olduğu kadar akıcı ve zarif birini hiç görmedim – hiç kimse görmedi. … Topu yere koyma, direkten geri adım atma, geri adım atma üçlükleri, yakala-şut üçlükleri, blok şutları atma yeteneği. … Kesinlikle nesilden nesile yetecek bir yetenek.”

Yalnızca Wembanyama’nın büyüklüğüne odaklanmakta bir zulüm ve belki de biraz tembellik var. Açıkça çok yönlü bir karizmaya sahip, dikkat çekmekten çekinmeyen ama yabancılarla sohbeti yönlendiren türden bir çocuk.

Ama evet, aynı zamanda inanılmaz derecede uzun.

Las Vegas’ta yaklaşık 200 NBA karar vericisinin, gözlemcisinin ve takım sahibinin geleceği izlediği o gece, Eric Mika rakip başlangıç pivotuydu. Bir franchise’ın (Spurs değil) 18 çalışanı vardı.

1,80 boyunda, 240 kiloluk uzun bir adam olan Mika, Wembanyama ile, potansiyel müşterinin kendi ülkesinde profesyonel olarak oynadığı yıl Fransa’da tanışmıştı. İkisi de sakatlandı ve o gece oynamadılar ama oyun sonrası konuştuklarında Mika kendini nefret ettiği bir tuzağın içinde buldu.

Boulogne-Levallois Metropolitans 92 oyuncusu Victor Wembanyama (solda), NBA G League Ignite oyuncusu Eric Mika'ya faul yapıyor.

Boulogne-Levallois Metropolitans 92 oyuncusu Victor Wembanyama (solda), Ekim ayındaki bir gösteri basketbol maçında NBA G League Ignite oyuncusu Eric Mika’ya faul yapıyor.

(John Locher / Associated Press)

Mika, “Onun bu kadar büyük olduğuna inanamadım” diye düşündüğünü hatırladı. “Bunu söylemekten nefret ediyorum çünkü insanların bana bunu söylemesinden nefret ediyorum ama kendimi asla küçük hissetmiyorum. Ve o maçtan sonra onun elini sıkarken kendimi gerçekten çok küçük hissettim.”

Wembanyama Salı günü New York City metrosunda oturduğunda dizleri boynuna doğru fırlayarak bindi. Yankees maçında ilk atışı attı, ellerini etrafına doladığında beyzbol topu tek bir inci gibi görünüyordu.

Hatta başlık olarak sadece “Lmaooooo” harflerini içeren saçmalık hakkında bir yazı bile yayınladı.

Tolbert gülerek, “Bana Dev Andre’nin elinde bira kutusu tutan resmini hatırlattı” dedi.

Wembanyama’ya inanmak için daha fazla neden arıyorsanız, bunları benzersiz boyutları ve varlığıyla rahatlığında bulabilirsiniz.

Çarşamba günü medyayı kocaman bir gülümsemeyle selamlayarak yalnızca kendisi için inşa edilmiş özel bir haber konferans odasına girdi.

“Naber millet?” O sordu.

Tavan başının birkaç santim yukarısında, insanların potansiyelden bahsederken algıladıkları yükseklik.

“En iyisi olmaya çalışıyorum” dedi, her kelimeden tam bir özgüven akıyordu.

Perşembe günü draft aşamasında uzun adımlarını attığında, tıpkı James’in 20 yıl önce yaptığı gibi, bu hedefe yaklaşacak.

“Sanırım daha 12 yaşındayken profesyonel bir basketbolcu olabileceğimi fark etmeye başladım. … Yarın bir şey olacak, yıllardır düşündüğüm bir şey.

“Şu anda nasıl hissettiğimi gerçekten anlatamam. Bu gece uyumakta zorluk çekeceğimi biliyorum. Kesinlikle. Ve evet, kendimi gerçekten çok şanslı hissediyorum.”