NBA Yaz Ligi'nin ilk gününde Jerry West onurlandırıldı

Birumut

New member
LAS VEGAS —

NBA Yaz Ligi'ne katılan ikonik Jerry West'in her zaman oturduğu yer olan taban koltukları, geçen ay 86 yaşında hayatını kaybeden eski Lakers efsanesi ve Hall of Fame üyesini anmak için, üzerinde yüzünün bulunduğu bir tişört bir sandalyenin üzerine yerleştirildi.

Sandalyede ayrıca Dairy Queen'den alınmış bir bardak vardı; West maç izlerken dondurma yemeyi çok sevdiği için oraya konmuştu.

Thomas & Mack Center'da önümüzdeki 11 gün boyunca oynanacak maçlar boyunca bu eşyalar sandalyede kalacak ve kimsenin oraya oturmasına izin verilmeyecek.

NBA Yaz Ligi Direktörü Warren LeGarie, West'in basketbol oyununa yaptığı katkılardan dolayı onu bir saygı duruşuyla anmak istediğine karar verdi.

Miami Heat'in başkanı ve bir zamanlar 1980'lerde “Showtime” Lakers'ın koçu olan Pat Riley, bir video övgüsünde, “Bu oyunun gelişiminde tarihin en etkili insanlarından, oyuncularından ve yöneticilerinden biri” dedi.

West, Magic Johnson ve Kareem Abdul-Jabbar ile beş NBA şampiyonluğu kazanan Lakers takımının mimarıydı. West, 2000'lerde Kobe Bryant ve Shaquille O'Neal'ın üst üste üç şampiyonluk kazandığı ve Bryant'ın iki şampiyonluk daha kazandığı takımı kurdu.

West'i öne çıkaran şey, yeteneğe olan bakışı ve maçları izlemek için her yere seyahat edebilme isteğiydi.

Lakers'ta forma giyen ve takımın yönetim ofisinde çalışan Mitch Kuphak, West'in dışarı çıkıp “çocukların oynamasını izlemeyi” ne kadar sevdiğini anlattı.

Kupchak, San Diego State maçlarını izlemeye gideceklerini ve UC Santa Barbara'ya gideceklerini, çünkü “Brian Shaw bu gece Santa Barbara'da oynayacak” dedi. Ayrıca UCLA ve Loyola Marymount'taki maçları da izleyeceklerini söyledi.

“Tek bir şey var: Kalabalığın içinde oturup bir çocuğun oynamasını izlemeyi çok severdi,” dedi Kupchak. “Genç oyuncularla tanışmayı çok severdi ve tabii ki onlar da ona ilgi duyuyordu. … Onları izlemeyi severdi ve notlar alırdı. Bu onun tutkusuydu.”

Kupchak, 1986 yılında emekli olduktan sonra West'in kendisinden ön büroda çalışmasını istediğini anlattı.

Kupçak çeşitli yaralanmalarla uğraşmıştı.

Kupchak, Cuma günü Timberwolves ve Pelicans'ın oynamasından önce “Benim için büyük bir fırsattı,” dedi. “Bununla ilgili şaka yapmayı severim. Biraz yardım istediğini söylüyor, ancak bence kadrodaki yeri benim yardımımdan daha çok istiyordu.”

West, Hall of Fame'e üç kez giren tek kişidir: oyuncu, yönetici ve katkıda bulunan kişi olarak.

En son Clippers'ta danışman olarak çalışıyordu ve West bu işi yapmayı hâlâ seviyordu çünkü bu sayede basketbolla iç içe oluyordu.

West, Lakers'taki parlak oyunculuk kariyeri boyunca dokuz kez NBA Finallerine ulaştı. Bunlardan sekizini kaybetti, altısı Boston Celtics'e.

Celtics oyuncuları West'e saygı duyuyorlardı.

2019'da hayatını kaybeden eski Boston Celtics efsanesi John Havlicek bir video övgüsünde “Jerry sizi utandıracak türden bir oyuncuydu” dedi. “Çok hızlı ve seriydi. Yani, sizi öylece geçip giderdi.”

2021'de hayatını kaybeden eski Ceitics efsanesi ve Hall of Fame üyesi Sam Jones, bir video övgüsünde “Onu savunamadım çünkü çok hızlıydı,” dedi. “Ve sıçrayabilir ve yerine ulaşabilirdi ve aniden ayağa kalkardı. Ayağa kalkıp şutu bloklamak için bile zamanınız olmazdı. O kadar iyiydi.”