Russell Westbrook, Clippers’la NBA itibarını yeniden canlandırıyor

Birumut

New member
Oyunu dikkat çekiciydi. Clippers’ın Cumartesi günü Phoenix Suns’a karşı aldığı 112-100’lük mağlubiyetin ardından kendini nasıl ortaya koyduğu da daha da belirgindi.

Russell Westbrook sakindi. Felsefeciydi. O, Lakers’ta olmadığı her şeydi.

Şimdi beşinci NBA durağında olan 34 yaşındaki Westbrook, kariyerinin sonlarında, son savunmasını yapan üstün bir takımın lideri olarak beklenmedik bir çağrıyla karşılaştı.

Kawhi Leonard ve Paul George’un sahalardan uzak kalmasıyla Clippers, geçen yıl ve ondan önceki yıl olduğu gibi aynı çıkmaza giriyor ancak Westbrook paniğe kapılmıyor.

Play-off elemelerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyalar, Batı Konferansı’nın ilk tur serisindeki eksiklikleri şu anda üç maça bir, ancak Westbrook, yaşanan genel felaketten çok ayrıntılara odaklanmış durumda.

Lakers’ın sezon başındaki işlevsizliğinin en simgesel oyuncusu olan Westbrook, Clippers’ın bir başka umutsuzluk sezonuna girerken onurunu bir ölçüde korumasına olanak tanıyacak şekilde kendini gösteriyor.

4. maçtaki 37 sayılık performansının ardından Westbrook’a, 29 kez topla buluştuğu maçta tek bir serbest atış denememesi soruldu.

“Saldırmaya devam ediyorum dostum” dedi. “Pozitif kal. Dikkatiniz dağılmasın. Sadece zamanla ligde olmak, faul yapıldığında buna değmez, sadece şutu atmaya konsantre olun. Faul diyorlar, diyorlar. Yapmıyorlar, yapmıyorlar.”

Neyi kontrol edebileceğini kontrol et mantrasının bu versiyonu, diğer Clippers’ın da duyması gereken şey. Açıklarını tersine çevirmek için ellerinde kalan uzak şansları bile hayatta tutmak istiyorlarsa serinin geri kalanına bu şekilde yaklaşmaları gerekiyor.

Koç Tyronn Lue, “Russ’la birlikte sahadayken her gece kazanabileceğimize inanıyoruz.” dedi.

Cumartesi günü ilk yarıda Phoenix Suns’tan oluşan üçlü onu izlerken Russell Westbrook smaç bastı.

(Gina Ferazzi / Haberler)

Clippers’ın Suns tarafından resmi olarak elenmesiyle sona erecek olan asgari kontratla Westbrook, ilk NBA şampiyonluğunu arayan takım için uzun vadeli bir çözüm olmayabilir. Ancak bu özel durumda Clippers için doğru oyuncu olduğunu kanıtladı; alamet-i farikası olan tam gaz tarzı ve gözle görülür şekilde değişen tavrı, onlara gerçekte hiçbir nedenleri olmadığında hayal kurmaları için ilham verdi.

“Bu konuda nasıl hissedeceğimi bilmiyordum [signing Westbrook] ne zaman oldu,” dedi pivot Ivica Zubac. “Bunu nasıl yürüteceğimizi bilmiyordum. Ama o bizim için muhteşemdi, muhteşemdi.”

Kim tahmin ederdi?

Suns’ın forveti Kevin Durant, “Clippers’a geldiğinden beri oynadığı oyun şekli herkese onun gerçekte kim olduğunu gösteriyor” dedi.

Son iki ay boyunca Westbrook, Lakers’ta geçirdiği zamanın karakteristik özelliği olan savunma ve mücadeleci davranışı sergilemedi. Belki dibe vurduktan sonra perspektif kazanmıştır. Belki de ligde kalmak istiyorsa daha iyi davranması gerektiğini biliyordu. Her iki durumda da, Crypto.com Arena’da soyunma odasını değiştirdiğinden bu yana, daha önce çatıştığı bazı yerel muhabirlerle hoşça vakit geçirmeye başladı.

Westbrook, Lakers’ta olduğu kadar Clippers’ta da topu çeviriyor, ancak yeni işvereni, basketbol şortu giyen bir tür Tim Tebow gibi, sağladığı enerji karşılığında onun sınırlamalarını kabul etmeye hazır. Bir örnek: Westbrook, 1. maçtaki 19 şutun yalnızca üçünü attı ancak oyunun sonuna doğru Devin Booker’a karşı önemli bir savunma oyunu oynayarak Clippers’ın galibiyetini garantiledi.

Westbrook, “Ben sadece adamlarımıza güven aşılamaya çalışıyorum, başımızı öne eğmeye değil” dedi. “Bilirsin [the Suns] Seri boyunca bazı zorlu şutlar atacağız ve bu da liderliğin bir parçası. Sahip olduğunuz adamların etrafında toplandığınızdan ve zor anlarda onlara güven aşılamanın yollarını bulduğunuzdan emin olmalısınız. [just] işler iyi gittiğinde.”

Westbrook, 30 sayı attığı 3. Maçta ve 37 sayı attığı 4. Maçta geleneksel olarak daha etkili performanslar sergiledi. Cumartesi günü 3. Maçta neredeyse kahraman olan Norman Powell’ın kötü şut atmasıyla, Westbrook şut attı, şut attı ve biraz daha şut atarak neredeyse sayı aldı. Clippers’ın şut denemelerinin üçte biri.

“Russ’un bu hücuma liderlik ederek, hücum tarafında potaya atak yaparak, KD ve Book’u defansif olarak savunarak harika bir iş çıkardığını düşündüm. [Devin Booker]dedi Lue. “Adamların onun liderliğini takip ederek iyi bir iş çıkardığını düşündüm ve Salı günü buna tekrar ihtiyacımız olacak. [in Game 5].”

Westbrook, Clippers’ı farklı Araf versiyonundan çıkaramayacak. Sezonlarını kurtaramayacak. Ancak onlarla geçirdiği kısa sürede hala sunabileceği bir şeyler olduğunu gösterdi ve bunu yaparak gelecek sezon ligde yer almayı garantiledi.