Russell Westbrook’un ‘olağanüstü’ çabası Clippers’ı Suns’ın önüne geçirdi

Birumut

New member
ANKA KUŞU –

Russell Westbrook’u taşıyan araba, Cumartesi günü saat 19.00’da Arizona Eyalet Üniversitesi’nin basketbol programlarının bulunduğu boş antrenman tesisine ulaştı.

Westbrook’un 15 yıllık NBA kariyerinde eşi benzeri olmayan bir sezonda, Şubat ayında takımsız kalan eski en değerli oyuncu, her zamanki gibi bir geceye başladı. Yıllardır takip ettiğini söylediği ancak nadiren bahsettiği ritüeli 45 dakika boyunca sürdürdü: Ritmini bulmasına yardımcı olmak, hazırlığında kendinden emin olmak için gece geç saatlerde tek başına yapılan bir antrenman ve zihnini temizle.

Westbrook Los Angeles’tayken üç çocuğu uyuyana kadar bekler ve ardından evden dışarı çıkar. Bazen hedefi, gençliğinde rol aldığı Leuzinger Lisesi spor salonunun içindeki Lawndale’dir. Cumartesi günü Clippers, takımın sadece birkaç saat önce antrenman yaptığı aynı Arizona Eyaleti tesisinde onun için zaman ayarladı.

Haberler’a “Ligde olduğumdan beri yapılması en zor şey tutarlı olmak” dedi. “Tüm sezon boyunca mesleğimde istikrarlı kalmanın yollarını bulmam gerekiyor. Bunu genç yaşta öğrendim ve kötü oyunlara, iyi oyunlara rağmen bunu yapmaya devam edeceğim. Ancak zamanla tutarlı olursa, karşılığını alacaktır.

Yirmi saat sonra, şehir merkezindeki gürültüyle dolu bir arenada, Clippers’ın dördüncü sırada yer alan Suns karşısında 115-110’luk seri açılış zaferi sırasında bu gerçekleşti.

3/19’luk şut gecesinde Westbrook, Kevin Durant’in uzun kollu savunmasının 17 saniye kala Kawhi Leonard’a kolay giriş pasını reddetmesi karşısında hiç tereddüt etmedi. Postta Phoenix’li Devin Booker’ı geride bırakan Clippers, bir puanlık farkla öne geçerken, Westbrook maçın bitimine 17 saniye kala faul yaptı. Maçtaki ilk serbest atışlarını atmak için çizgiye doğru yürüyen Westbrook, önceki geceye geri döndü.

Westbrook, “Ah evet, dün gece spor salonunda tek başımaydım ve sahadan ayrılmadan önce iki serbest atış attığımı hayal ettim” dedi. “Onları yere serdim.”

Westbrook Pazar günü her ikisini de tekrar yaptı ve ardından savunmasıyla galibiyeti mühürledi. Anahtarın tepesinde Westbrook’u izole eden Booker sola doğru ilerledi ancak Westbrook, oynamaya 10 saniye kala şut atmaya fırsat bulamadan topu elinden aldı.

Tehdit sona erdi, oyun çalındı, 1-0’lık seri üstünlüğü ele geçirildi.

Clippers forveti Kawhi Leonard, Pazar günkü 1. Maçta Phoenix Suns’ın forveti Torrey Craig’e şut attı.

(Matt York / Associated Press)

Clippers ilk yarıda 16 sayıya kadar öndeydi ama teknik direktör Tyronn Lue’nun “hata için çok fazla marjımız yok” diye kabul ettiği seride iki basket daha attılar, dört şut daha attılar ve 11 sayı daha az sayıya izin verdiler. çekimler.

42 dakikada 38 sayı atan Leonard, Paul George’un ilk turda sağ dizindeki sakatlıktan dönmesi beklenmeyen bir takımı taşımak için hücumda gereken ağır yükü kaldırdı. Diz ameliyatından sonraki ilk sezonunda iş yükünü dikkatle izleyen Leonard’a, Lue’nun üç sezonundaki play-off serisinde takımın ilk 1. Maç galibiyetini almak için sınırları zorlamasına izin verildi.

Lue, “Bunun için para biriktiriyoruz” dedi.

Pivot Ivica Zubac 12 sayı ve 15 ribauntla rakibi Deandre Ayton’u geride bıraktı. Norman Powell (14 sayı) ve Terance Mann (10) benchten etkili bir sayı atarak yay içinde dokuz üzerinden yedi şut attılar.

Eric Gordon’un ilk çeyrekte attığı 12 sayı, Leonard’ın baskısını hafifletti, ardından 93 saniye kala 27 metrelik hayati bir üçlük atarak Clippers’ı 109-103 öne geçirdi.

Ancak Durant’in ilk beş şutunu kaçırmasına yardım ederek, şutunu arkadan bloklayarak ve top sürmeyi önleyerek ve dördüncü çeyrekte 10 ribaundunun beşini alarak Westbrook, dokuz sayı ve sekiz asist ekleyerek beklenmedik bir kahraman olarak ortaya çıktı. Oyun kurucu, Lakers tarafından takas edildikten, Utah’ta satın alındıktan ve sezon sonunda Clippers’a katıldıktan sonra Şubat ayının ortasından bu yana titizlikle kaçındığı şut saatinin erken saatlerinde şut atma türlerini zaman zaman denedi. asgari sözleşme.

O mükemmel değildi. Ama zamanlaması öyleydi.

Leonard, “Kazanan oyunlar yapmak, yön değiştirmeler, hücum ribaundları almak… bu play-off basketboludur” dedi. “En iyi gece şutunu çekemeyebilirsin ama oyunu bir şekilde etkilemelisin. Bu gece bunu yaptı.”

Clippers guardı Russell Westbrook turnike için Suns guardı Devin Booker'ın üstüne çıkıyor.

Clippers guardı Russell Westbrook turnike için Suns guardı Devin Booker’ın üstüne çıkıyor.

(Matt York / Associated Press)

Lue, maç sırasında Westbrook’a şutu nedeniyle hayal kırıklığına uğramamasını söyledi ve Westbrook bu mesajı duyduğuna minnettar olduğunu söyledi.

Lue, “Bize basketbolda gol atmaktan çok daha fazlasını kazandırıyorsun” demişti. Westbrook’un “olağanüstü” olduğunu ekledi.

Ve Lue ona güvendiğini gösterdi. Üçüncü çeyrekte Westbrook’un maçın bitimine dört dakika kala Phoenix’in 15 cevapsız sayı atarak yedi sayı öne geçmesinin ardından Clippers, sonraki yedi dakika içinde Suns’ı 10 sayı geride bıraktı. Leonard’ın biraz nefes almaya ihtiyacı olduğunu bilen Lue, Westbrook’u oyuna dahil etti. Westbrook’un koltuğa oturmasından bu yana oyunun akışı göz önüne alındığında bu bir kumardı, ancak Leonard iki dakika sonra geri döndüğünde Clippers’ın farkı üçte sabit kalmıştı.

Westbrook, hücumu düzeldiği için değil, Lue’nun söylediğine göre “savunma açısından fazla iyi” olduğu ve ribaundlardaki zekası nedeniyle oyunda kaldı. Maçın bitimine 2:43 kala Westbrook, Gordon’ın kaçırdığı golü yakaladı ve Leonard’ın attığı üç sayılık basketle Clippers’ın farkını dörde çıkardı.

Uzun ve başarılı kariyeri boyunca Westbrook’un gururu zaman zaman hem yakıt hem de kusur olarak kendini gösterdi. Kendisinin “her gece her şeyi yapabilen adamlardan biri” olduğuna inanıyor. Şubat ayında takımı olmayan bir adamken, ligde hala bir yeri olduğuna inanarak bu durumun asla değişmediğini söyledi.

Westbrook, “Muazzam bir inancım var ve Tanrı’ya ve O’nun inancına dayandığım için gerçekten minnettarım” dedi. “Bir fırsatım olacağını biliyordum. Nerede olacağını bilmiyordum, sadece gitmeye ve tüm zaman boyunca çalışmaya hazır olduğumdan ve kilitli kaldığımdan emin olmak istedim.

Clippers’ın 1. maçta buna ihtiyacı olduğu zamandı.

Westbrook, “Bu harika bir adam, daha fazlasını isteyemem” dedi. “Şimdi benim görevim bu durumu riske atmak ve bir şeylerin gerçekleşmesini sağlamak.”