Rajon Rondo neden son NBA maçından iki yıl sonra emekli oluyor?

Birumut

New member
Rajon Rondo, 2008 NBA Finallerinde Boston Celtics'in Lakers'ı yenmesine yardımcı olmuştu.

O ve Celtics, 2010 NBA Finallerinde Lakers'a yenildi.

2020'de Lakers üyesi olarak bir NBA şampiyonluğu daha kazandı.

NBA'de 16 sezon boyunca dokuz farklı takımda yaklaşık 1000 maçta forma giydi.

Son maçını neredeyse iki yıl önce oynadı.

Ve şimdi Rondo bunu resmileştirdi; emekli oldu.

Pazartesi günü yayınlanan “All the Smoke” podcast'inde 38 yaşındaki oyun kurucuya, NBA'in kendisini bir oyuncu olarak son kez görüp görmediği soruldu. Rondo hızlı ve etkili bir yanıt verdi.

Sunuculara Matt Barnes ve Stephen Jackson'a “Kesinlikle” dedi. “Evet, bitirdim. Çocuklarımla vakit geçirmeyi tercih ederim.”

Podcast'in ilerleyen bölümlerinde Rondo kendisinden “ne zaman olursa olsun tam zamanlı bir baba” olarak bahsetti.

Rondo, ateşli silah ve uyuşturucu bulundurmayla ilgili kabahat suçlamaları nedeniyle Ocak ayında Indiana'da tutuklandı. Indiana Eyalet Polisine göre, arayan bir kişinin, Rondo'nun kullandığı siyah 2022 Tesla'nın Bartholomew İlçesindeki I-65 güney yönünde dikkatsizce seyahat ettiğini bildirmesinin ardından kenara çekildi.

Polis, duraklama sırasında polisin araçtan esrar kokusu aldığını ve arama yaptığını söyledi. Polise göre Rondo'nun elinde esrar, uyuşturucu kullanma malzemeleri ve bir ateşli silah bulundu.

Polis, Rondo'nun “kendisine karşı koruma kararı olması nedeniyle ateşli silah bulundurmasının yasak olduğunu” söyledi. Polis, arabada bulunan bir çocuğun da aile üyelerinden birine teslim edildiğini söyledi.

Duruşmanın 13 Haziran'da yapılması planlanıyor.

Rondo, 2006 draftında Phoenix Suns tarafından 21. sıradan seçilmişti ancak aynı gün kariyerinin ilk sekiz sezonunu geçirdiği Boston'a takas edildi. Bu süre zarfında Rondo, maç başına iki kez asist ve bir kez top çalmada ligin lideri oldu. Takımdaki 990 top çalma ve 4.474 asistiyle Celtics oyuncuları arasında tüm zamanların üçüncü ve dördüncü sırasında yer alıyor.

2014-15 sezonunda Dallas'a takas edilen Rondo, kariyerinin ikinci yarısını takımdan takıma atlayarak geçirdi ve 2015-16'da Sacramento Kings'in asistlerinde ligin lideri oldu. Boston'da geçirdiği zamanın ardından Rondo, 2018-19 ve 2019-20 sezonlarında Lakers formasıyla art arda sadece bir kez aynı kadroda yer aldı. 2020'de NBA şampiyonluğunu kazanan LeBron James/Anthony Davis liderliğindeki Lakers takımında kilit rol oyuncusu olarak kabul edildi.

Rondo, 2021-22 sezonuna başlamak üzere Lakers'a dönmeden önce bir sonraki sezonu Atlanta Hawks ve Clippers arasında paylaştırdı. O sezonu Cleveland Cavaliers ile 10 Nisan 2022'de 957. ve son NBA maçına çıkarak tamamladı.

Ve Rondo, Barnes ve Jackson'a “her dakikasını sevdiğini” söyledi.

Rondo, “Yıllar boyunca paylaşabildiğim, bağ kurabildiğim ve birlikte büyüyebildiğim kardeşliği takdir ediyorum” dedi. “Bu oyunda çok şey öğrendim ve bu beni bugün olduğum adam yaptı, anlıyor musun?”

Şöyle ekledi: “İnsanlara her zaman bunun benim hayalim olmadığını söylüyorum. Bu bir goldü. Kilitlenebildim, disiplinli kalabildim, … Oraya ulaşmanın ne demek olduğunu anladım ve etrafımda, zamanlar o kadar iyi olmadığında beni devam ettirecek, sebat edecek, anlaşılacak doğru insanlara sahip olduğum için şanslıydım. o kaymak her zaman en üste çıkar.”